ARAMIS - průvodce PSÍ BIBLÍ
Dobrý den, ať nejsou zmatky kdo je průvodce PSÍ BIBLÍ
Jmenuji se Aramis a narodil jsem se na podzim v roce 2016. Po dvou měsících mě adoptovali a odvezli si mě domů. Všichni to znáte, krásné, roztomilé štěně a milující rodiče. Pak začal horor, táta přiznává i týrání. Někdy to byla sranda a jindy to bylo k pláči. Trvalo to přesně 1 rok, táta to všechno platil a já to všechno prožil, ale konec dobrý, všechno dobré.
- začalo to kurzem pro štěňata v ZKO Milíčov. Několik štěňat a hrozně důležité “trenérky”,
- my psi jsme se mohli potrhat smíchy, když trenérka a rodiče smrtelně vážně řešili, jaká značka salámu, sýra nebo pamlsků se má použít, abychom spolupracovali a komunikovali. Aby bylo jasno, trénink byl od 17h a já jsem pravidelně v 19h dostal plnou misku granulí :)
- nakonec tátu přešel humor, když se šel zeptat, jak to má udělat, abych přestal tahat na vodítku. Bylo mi 5 měsíců! Trenérka se tajemně usmála, řekla ať na ni počká až všichni odejdou. Potom ho začala učit, jak se mnou správně cuknout vodítkem :(
- pokračovali jsme ke specialistovi na bull plemeno na Kavčích horách.
- zkrátím to, existuje 7 techniky tvarování chování, on zná a používá jen jednu. Víte jak to je, když někomu platíte, předpokládáte aspoň nějaké znalosti.
- další zastávka PESOPARK v Uhříněvsi. Říkali jsme si s tátou, jsou to soukromníci, tak snad…….
- kurz poslušnosti, kurz pokročilé poslušnosti záchranářských psů - nic nezkazili, ale bylo vtipné, když táta potom chtěl vědět za co zaplatil. Majitelka na nás poslal právničku, že nám to dát nemůže, protože bychom to proti ní použili u soudu.
- vtipný byl klikr trénink. Chodili jsme po hřišti a trenérka klikala a klikala klikala a klikala, když jsem udělal něco “správně”, já nevím co klikala, protože jsem klik slyšel poprvé :)
- neuvěřitelný byl trénink poslušnosti a obran, opět s rádoby “odborníkem”. Tenkrát to táta nevěděl, takže mu to nevyčítám, ale já nemám lovecký pud. Ten je v případě tréninku obran naprosto zásadní. Lovit peška, lovit figuranta, když nemám lovecký pud, tak začnou fungovat jiné motivace, v tomto případě obranné chování (chráním sebe sama) a sociální agrese (chráním zdroje, prostor, smečku). Nejdůležitější je vědět, že u těchto motivací je první reakcí únik, prostě pryč a když to nejde, tak je to boj o holý život. Každý kdo je zahnaný do kouta, dokáže kousnout. Takže jak to vypadalo v praxi.
- poslušnost - nešlo o učení, ale manipulaci. Žádný problém, protože každý se chce vyhnout trestu. Žádné překvapení, že jsme si s tátou moc nerozuměli :(
- kruhovka, figurant pobíhá uvnitř s peškem a provokuje, dráždí - já jsem ale neřešil lov nebo kořist, ale bál jsem se o život
- potom zákus figuranta s rukávem. Táta všude říká, že nikdy neviděl nic krásnějšího, než když jsem běžel přes celé hřiště a posledních 10 m jsem skákal na rukáv. Než mu došlo, že to nebyla sranda, ale boj o život.
- třešnička na dortu je chování pusť. Umíte si představit, co je to za energii běžet 80m a zákus. Zvláštní je, že tenhle rádoby “odborník”, během tréninku nikdy chování pusť neřešil, takže mě to nikdo a nikdy neučil. Až když došlo na lámání chleba a já rukáv pustit nechtěl. Žádné učení nebo snížení kritérií, ale rovnou tátovi ukazoval, jak mi správně urvat hlavu z rukávu. Takže to shrnu. Na ten rukáv mě poslali a když jsem udělal co chtěli, tak mi hlavu z toho rukávu utrhli :(.
- asi je logické, že od té doby nemusím ostatní psy, přestože jsem s tím předtím nikdy problém neměl. Nikdo se mi nemůže divit. Poslední kapka pro tátu byla, když mu tenhle pán navrhl, že si mě tam nechá jeden den a potom budu psy milovat. Už jsem tam nikdy nešli a já moc děkuji
- táta už nevěděl co dál, takže další zastávka byla oficiální rekvalifikační kurz ministerstva školství v prostorách České Zemědělské Univerzity: Chov a výcvik psů.
- jedním přednášejícím byl exředitel chovné stanice policejního prezidia a budoucí ředitel zoologické zahrady v Ústí nad Labem a druhým přednášejícím byla paní profesorka z České Zemědělské Univerzity. Toto mám černé na bílém
- v oficiálních skriptech jsou příklady učení psa
- jemné plácnutí při kousání boty
- žádná prevence, žádné učení, žádné přesměrování chování
- nejhorší je logický předpoklad. Co uděláte, když plácnutí nebude stačit?
- pes s elektronickým obojkem dostane v okamžiku vyběhnutí za zvěří ránu
- takhle mě zastavit, je stejné jako zastavit auto ze 150 km/h na 1 metru
- a následky jsou stejné. Auto zastavíte jen betonovou zdí, mě zastavíte jen stejnou intenzitou rány. Co zbude z auta, zbude i z mého mozku :(
- jemné plácnutí při kousání boty
- na kurzu se neprobírá plánování chování nebo jaké jsou fáze učení, přestože jsme měli 4 denní praxi. Podle vyjádření odpovědné osoby z Liberce, praxe nesloužila k tréninku psů, ale k propojení teorie a praxe. Pravdou je, že tam se mnou cukali víckrát, než za celý život dohromady.
- v oficiálních skriptech jsou příklady učení psa
- jedním přednášejícím byl exředitel chovné stanice policejního prezidia a budoucí ředitel zoologické zahrady v Ústí nad Labem a druhým přednášejícím byla paní profesorka z České Zemědělské Univerzity. Toto mám černé na bílém
- opravdové peklo je Brloh u Písku a mentálně retardovaný “psycholog psů”
- absolvovali jsme socializační sobotu a individuální konzultaci
- ta konzultace stála za to. Byl jsem hodně agresivní na psy a tátovi poradil techniku taktilního doteku.
- správně to znamená, že psa učíte dotýkat se podnětů se kterými má problém (kontrapodmiňování chování)
- podle "retarda" to znamená přesměrovat pozornost psa - majitel se psa dotkne
- táta to zkusil jen jednou. Stál jsem u plotu a nadával si s tím druhým (štěkání, vrčení) a táta mě chytil za ocas, jen se dotkl. Otočil jsem se, pořád rudo před očima, tak mě táta radši pustil. Dobře udělal.
- ta konzultace stála za to. Byl jsem hodně agresivní na psy a tátovi poradil techniku taktilního doteku.
- Vážně Česká televize propaguje mentálně retardovaného člověka, který kouše psy? Psy učí netahat na vodítku tak, že s nimi škubne až letí a doplní to větou: “že když pes tahá znovu, tak letěl málo”. V televizi dokonce radil paní, která řešila štěkání na návštěvy tak, aby psa dala návštěvě do náruče.
- táta psal do ČT, aby mu napsali, jaké přírodní zákony využívá a jaké principy učení používá, ale zůstalo to bez odpovědi
- nakonec si táta psal s ombudsmanem ČT, panem Fraňkem. Navrhoval, jestli by si nevzal do náruče mě, že sice je velmi pravděpodobné, že ho kousnu a můj stres se tím nevyřeší. Takže výsledkem doporučení idiota, kterého propaguje ČT bude moje utracení, táta půjde sedět, ale jinak se vlastně nic nestane.
- absolvovali jsme socializační sobotu a individuální konzultaci
- vtipná komunikace byla s výrobci granulí. Chtěli jsme doporučení na granule vhodné pro krmení z ruky, protože nejsem geneticky vybavený pro krmení do misky (Dr. Ian Dunbar - zakladatel Asociace cvičitelů - Association of pet dog trainers) a J. Donaldson, Lidé a psi: Střet kultur, strana 49 - jídlo zdarma v misce je přímo v rozporu s psím genetickým dědictvím)
- zajímavé je, že to nikoho nezajímá - vůbec žádná diskuse o motivaci nebo riziku obezity
- protože je to spojené s výcvikem a oni jsou výrobci
- nikdo neřeší, o kolik snížit doporučenou dávku, když se přes den odměňuje pamlsky.
- jedna firma na to má odbornou asistentku na České Zemědělské Univerzitě, která tvrdí, že funkcí potravy rozhodně není spolupráce, komunikace, snaha uspět. A aby pes nedostával krmivo jen tak, tak má dostat úkol - štěkej, sedni, místo.
- jen si prosím představte, že za chování “sedni” dostanu celou misku.
- Co musím dostat, abych venku reagoval na přivolání, kde je tolik krásných a zajímavých věcí :)
- konec byl divný, protože paní asistentka maximálně zdůrazňuje, že je nutné již od štěněcího věku budovat silné sociální pouto mezi psem a psovodem.
- Na moji otázku jak to mám tedy udělat, už jsem odpověď nedostal ????
- jen si prosím představte, že za chování “sedni” dostanu celou misku.
To nejlepší nakonec - ANIMAL TRAINING ACADEMY p. Ščučky. Začalo to na Kladně a pokračovalo přes farmu Prak a skončilo v Křečovicích. Táta je starší ročník a šel zpátky do školní lavice, musel se opravdu učit a dělat zkoušky. Zvládli jsme všechny 3 stupně - junior, senior i professional. Certifikáty jsou Junior, Senior, Professional . Těšíme se na Tebe v Klubu moderního psa. VÁŠ PES DOMÁCÍ a PSÍ BIBLE